Sercańska Wspólnota Świeckich – charakterystyka, cel działania, warunki przynależności

Tekst przygotowały członkinie SWŚ w Denkowie Halina Fulara i Ewa Olszewska

Sercańska Wspólnota Świeckich (SWŚ) jest ruchem modlitewno – apostolskim osób świeckich, które uczestnicząc w duchowości i misji Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Księża Sercanie) pragną aktywnie włączyć się w dzieło budowania Królestwa Serca Jezusowego w świecie. (Statut SWŚ) Do SWŚ może należeć każdy katolik, który zadeklaruje wolę przystąpienia do wspólnoty – do czego serdecznie zachęcamy. Pragnący wstąpić akceptuje trzystopniowy program formacji (według charyzmatu O. Leona Dehona – założyciela Zgromadzenia Sercanów), z którym winien się zapoznać.

Z przynależności wynikają następujące obowiązki formacyjne i apostolskie:
1. prowadzić życie zgodne z przykazaniami Bożymi, Ewangelią i nauczaniem Kościoła Katolickiego,
2. czytać i rozważać Ewangelię, słowa i czyny Jezusa tam zawarte, które objawiają Jego Serce i miłość, byśmy mogli bardziej Go kochać i łatwiej naśladować,
3. poznawać charyzmat i życie założyciela O. Leona Dehona – by śledząc Jego myśli i przykład życia, w zjednoczeniu z Chrystusem przeżywać swoje życie, modlitwę, codzienne trudy, radości, cierpienia oraz podejmować działalność apostolską.

Zjednoczenie z Chrystusem jest podtrzymywane i ożywiane przez różne praktyki, właściwe czcicielom Serca Pana Jezusa – należą do nich: Msza św. i komunia wynagradzająca, zwłaszcza w pierwszy piątek miesiąca, adoracja Najświętszego Sakramentu, Litania do Serca Pana Jezusa, Koronka do Serca Pana Jezusa oraz Godzina Święta. Podejmowanie tych praktyk religijnych w duchu miłości i wynagrodzenia względem Najświętszego Serca Jezusowego jest drogą osobistego uświęcenia, drogą do przywrócenia prawa Bożego czyli budowania cywilizacji miłości w świecie.
Umocnieni doświadczeniem wiary O. Dehona, poznając Jego charyzmat, odkrywamy swoje osobiste powołanie, pragnienie zbliżenia się do Chrystusa w tajemnicy Jego otwartego Serca oraz zjednoczenia z wynagradzającą Ofiarą Bogu Ojcu za grzechy nasze i całego świata. Budowania Królestwa Bożego Serca nie można ograniczyć do wymiaru duchowego, powinno ono wyrazić się w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym. Członkowie SWŚ starają się być „prorokami miłości i sługami pojednania ludzi i świata w Chrystusie.” Osoby świeckie należące do SWŚ, wspólnie z osobami konsekrowanymi i członkami Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego, należą do Rodziny Sercańskiej, której duchowym ojcem jest Leon Jan Dehon, założyciel Zgromadzenia. SWŚ realizuje duchowy rozwój i swoje cele pod kierownictwem Księży Sercanów. Charyzmat Sercański – MIŁOŚĆ, POŚWIĘCENIE, WYNAGRODZENIE – to dar i łaska Ducha Świętego dla całego Kościoła. Doświadczenie wiary Ojca Dehona, który odpowiedział na potrzeby duszpasterskie Kościoła i wyzwania czasu, stanowi dziedzictwo rodziny Sercańskiej. Jego charakterystycznym rysem jest kontemplacja Serca Chrystusa, jako objawienie miłości Ojca – miłości odrzuconej przez grzech oraz pragnienie odwzajemnienia Miłości Bożej – uczestniczenie w Ofierze Chrystusa – w Eucharystii sprawowanej i adorowanej, podzielanie przez nią uczuć dla Boga Ojca i ludzi. Przyjęcie Dziewicy Maryi, jako Matki i wzoru naszej duchowości. Akcentowanie i głoszenie Boga miłosiernego, współczującego, dawanie świadectwa o jego miłości i konieczności wynagrodzenia za grzechy. Zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, prawdy, solidarności, budowania kultury. Wrażliwość na potrzeby duchowe bliźnich, jako słudzy pojednania i miłości.

Apostolstwo i misja SWŚ w Kościele

Apostolstwo to działalność, która zmierza do rozszerzenia Królestwa Chrystusa po całej ziemi. „Wszyscy wierni, wezwani są przez Boga do apostolstwa na mocy chrztu i bierzmowania, dlatego mają obowiązek i prawo, indywidualnie lub zjednoczeni w stowarzyszeniach, starania się, by orędzie zbawienia zostało poznane i przyjęte przez wszystkich ludzi na ziemi.” (Katechizm Kościoła Katolickiego)
Misja sercańska ma na celu:
• odnowić Królestwo Serca Pana Jezusa w duszach i społeczeństwach,
• „wypłynąć na głębię” wiary,
• pobudzać i ożywiać przez naszą duchowość do działania „wyobraźnię miłosierdzia”,
• współpracować przez modlitwę i zaangażowanie na rzecz Kościoła, społeczności, osób indywidualnych,
• ponawiać i rozwijać braterskie spotkania wśród sercańskich wspólnot oraz grup pragnących komunii z rodziną, żyjącą charyzmatem O. Leona Dehona.

Szanując różnorodność powołaniową, pamiętamy o jedności misji w Kościele, wspólnym powołaniu do świętości, o konieczności zjednoczenia z Bogiem dla zbawienia świata. „Będąc uczniami Ojca Dehona pragniemy ze jednoczenia z Chrystusem, w Jego miłości ku Ojcu i ludziom, uczynić zasadę i centrum naszego życia.” (Statut SWŚ)
Sercańskiej Wspólnocie Świeckich króluje Najświętsze Serce Jezusa, źródło życia i miłości względem wszystkich ludzi oraz Niepokalane Serce Maryi, otaczające ludzkość swą macierzyńską miłością. Patronami wspólnoty są święci i błogosławieni, którzy odznaczali się kultem do Najświętszego Serca Jezusowego. Wszyscy członkowie SWŚ uczestniczą w dobrach duchowych Zgromadzenia, we Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu, innych modlitwach i dziełach apostolskich prowadzonych przez Księży Sercanów na całym świecie. Wydatki związane z działalnością sekretariatu i działalnością SWŚ są pokrywane z funduszu Sekretariatu SWŚ, na który składają się dobrowolne ofiary członków i ewentualne dotacje. (Statut SWŚ)

Co wnosi SWŚ do wspólnoty Kościoła

Kościół Święty jest wielkim dziełem Pana Jezusa, zrodzonym w Jego otwartym Sercu. Najświętsze Serce Jezusa jest nadal ciągle bijącym centrum Żywego Kościoła. W Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie, szafarzami Sakramentów świętych są Księża Sercanie. Piękna misja Księży Sercanów, ich zaangażowanie apostolskie, misyjne i głoszenie miłości Serca Jezusowego stały się wzorem dla SWŚ w naszej parafii i źródłem jej rozwoju duchowego. Członkowie SWŚ przyczyniają się do kształtowania nowej odpowiedzialności za Kościół i wiarę – przede wszystkim przez wytrwałą, głęboką modlitwę i czyny miłosierdzia. Nasza wspólnota jest w parafii prawdziwą szkołą modlitwy, która wyraża się przez aktywny udział w Eucharystii, przez dziękczynienie, uwielbienie, adorację i kontemplację Najświętszego Serca Pana Jezusa. Duchowość sercańska, którą żył Czcigodny Sługa Boży Ojciec Leon Jan Dehon, wypełnia i ożywia wszystkie wspólnoty istniejące w parafii, szczególnie SWŚ i wszystkich czcicieli Serca Chrystusowego.
W latach 90-tych, został ufundowany przez SWŚ do kościoła parafialnego w Denkowie, piękny obraz Jezusa Miłosiernego, który jest otaczany wielką czcią przez wszystkich parafian. Klękając przed nim, odmawiamy w każdy pierwszy piątek miesiąca Koronkę do Miłosierdzia Bożego, przytulając się do Serca Miłosiernego Boga. Na terenie parafii został odnaleziony cenny sztandar z 1937r., który przed laty służył Rycerstwu Jezusa. Z inicjatywy SWŚ sztandar został odnowiony, przekazany parafii i uroczyście poświęcony. Dzielimy się naszą radością i dumą z posiadania tak cennego i zabytkowego przedmiotu, nosząc go w procesjach eucharystycznych w czasie świąt religijnych – podczas Bożego Ciała, w odpust parafialny, zabierając na wyjazdowe rekolekcje SWŚ.
Bierzemy czynny udział w życiu Kościoła. Przez wiele lat zbieraliśmy ofiary na renowację naszego kościoła, na remont i wymianę sygnaturki na dachu świątyni, na uporządkowanie i wykonanie alejek na cmentarzu parafialnym. Dbamy o wystrój naszej świątyni – przynosimy kwiaty, aby podkreślić piękno odrestaurowanego wnętrza, oddać cześć Bogu i Matce Bożej, zwłaszcza podczas strojenia figury Maryi przed wejściem do kościoła.
Wspieramy wysiłki Kościoła lokalnego, materialnie i duchowo, w budowaniu Królestwa Bożego. Pamiętamy także o Księżach Sercanach, wspierając ich codzienną modlitwą w intencjach świętości ich życia oraz wypraszając nowe i liczne powołania do Zgromadzenia.
SWŚ żyje charyzmatem Ojca Leona Dehona i przez różne formy modlitwy i uczynki miłosierdzia, zwraca uwagę na centralną tajemnicę Najświętszego Serca Jezusa, bijącego w Eucharystii, ubogacając tym Kościół Powszechny.

Co wnosi SWŚ do wspólnoty Parafii

Przynależność do SWŚ pozwala nam bliżej poznać prawdziwe Oblicze Boga – Jego miłosierną Miłość. Święty Papież Jan Paweł II mówił, że „człowiek XXI wieku potrzebuje Serca Jezusowego, by budować cywilizację miłości.” Zainspirowani charyzmatem Ojca Leona Dehona staramy się angażować w szerzenie czci, uwielbienia i wynagrodzenia Boskiemu Sercu. Przez różne formy modlitwy, świadectwo życia, staramy się włączyć w program nowej ewangelizacji parafii.
W każdy pierwszy czwartek miesiąca aktywnie uczestniczymy w Mszy św., dziękując Panu Bogu za dar Eucharystii i Kapłaństwa, prosząc o nowe powołania do Winnicy Pańskiej. Uwielbiając Serce Jezusowe, adorujemy Najświętszy Sakrament w kościele, bezpośrednio po Eucharystii, a później kontynuujemy nasze rozmodlenie w domach, pozostając na czuwaniu przez całą noc, aż do piątkowej wieczornej Mszy św. Często do naszej nocnej adoracji Serca Jezusowego włączają się domownicy.
Zawsze współpracujemy z proboszczem naszej Parafii i duchowym opiekunem wspólnoty. Jesteśmy współuczestnikami, a także twórcami życia duchowego i materialnego parafii. Doręczamy do każdej rodziny list ”Razem”, który zawiera aktualne wydarzenia parafialne i zachęca wszystkich jego odbiorców do wzięcia w nich udziału. Zapraszamy do uczestnictwa w pielgrzymkach, festynach rodzinnych, Mszach świętych, Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta, Godzinie Świętej w Wielki Czwartek – którą przygotowuje i prowadzi SWŚ. Wszystkie opisane działania pozwalają nam rozwijać i pogłębiać naszą duchowość oraz zachęcać innych do modlitwy. Staramy się także budować mocniejsze więzi sąsiedzkie poprzez spotkania przy. Budujemy także więzi wspólnotowe przy okazji festynów czy spotkań wspólnot parafialnych. Bardzo cenimy sobie spotkania wszystkich wspólnot działających w parafii, gdyż możemy podzielić się swoimi radościami i smutkami oraz wspierać się życzliwym słowem i poradą.
Wspaniałą ucztą duchową i umocnieniem w wierze są rekolekcje czy to w naszym parafialnym kościele, czy też wyjazdowe – do Sercańskich wspólnot do Lublina, Stopnicy, Ożarowa, Chmielowa, Stadnik. Spotykamy się tam z innymi wspólnotami modlitewnymi, żyjącymi w jedności ze Zgromadzeniem Księży Sercanów i wypraszamy miłość Serca Bożego dla SWŚ, abyśmy umocnieni Duchem Świętym, autentycznym życiem wiary, budowali Królestwo Serca Jezusowego w rodzinach, parafii i społeczeństwie.
Pełnienie służby Bogu poprzez bycie apostołem i czcicielem Najświętszego Serca Jezusowego poczytujemy sobie jako szczególną łaskę. Ważne wydarzenia z życia i apostolstwa SWŚ w Denkowie zawarte są w Kronice, która jest prowadzona od 1997r. Jest to skarbiec wiedzy nie tylko z życia Sercańskiej wspólnoty, ale także naszej parafii.

Przynależność do SWŚ osób starszych – poszanowanie godności człowieka w podeszłym wieku

Ludzie starsi są znakiem czasu, są skarbnicą doświadczenia życiowego, pamięci o tradycjach. Mają wielkie wartości uczuciowe, moralne i religijne. Należy starszym pomóc, aby docenili własne wartości i nie dążyli do samotności, aby osiągnęli duchową radość z uczestnictwa w życiu wspólnoty parafialnej.
Nasza wspólnota istnieje 24 lata. Z upływem czasu przybywa nam lat i pojawiają się choroby. Wiele osób już odeszło do Pana. Cztery osoby z naszej wspólnoty SWŚ w Denkowie są obecnie chore i nie mogą uczestniczyć systematycznie we Mszach Św. i spotkaniach formacyjnych. Uczestniczą jednak w życiu wspólnoty, włączając się modlitwą w uwielbienie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Staramy się odwiedzać je w domach, aby wesprzeć na duchu, porozmawiać o sprawach parafialnych i naszej wspólnoty. Przynosimy im wówczas Biuletyn Sercański „Otwarte Serce” lub aktualną prasę katolicką. Pamiętamy o Solenizantkach i Jubilatkach. Polecamy je Bogu w modlitwie i składamy serdeczne życzenia. W miesiącu październiku mamy Jubilatkę Wiesię, która będzie obchodzić 90-te urodziny. W naszej parafii mamy także starszego wiekiem Księdza Kanonika Bogusława, którego w Mszach Św. i modlitwach polecamy Bożej opiece. Pamiętamy o jego imieninach i składamy życzenia.
Przypominamy ludziom starszym i chorym, że mają jeszcze do spełnienia zadanie misyjne – dawanie świadectwa dzieciom, młodzieży i dorosłym, jak i swoim rówieśnikom, że bez Chrystusa nie ma radości w życiu osobistym, rodzinnym czy wspólnotowym.